Mathematics mcqs

seats for mathematics, physics and biology in a school are in the ratio 5 : 7 : 8. there is a proposal to increase these seats by 40%, 50% and 75% respectively. what will be the ratio of increased seats ?

seats for mathematics, physics and biology in a school are in the ratio 5 : 7 : 8.

none of these

2:03:04

6:07:08

6:08:09

sameena started a software business by investing rs. 50,000. after six months, nida joined her with a capital of rs. 80,000. after 3 years, they earned a profit of rs. 24,500. what was saneena’s share in the profit?

sameena started a software business by investing rs. 50,000. after six months, nida joined her with a capital of rs. 80,000.

rs. 9423

none of these

rs. 12,500

rs. 10,250

running at the same constant rate, 6 identical machines can produce a total of 270 bottles per minutat this rate, how many bottles could 10 such machines produce in 4 minutes?

running at the same constant rate, 6 identical machines can produce a total of 270 bottles per minutat this rate, how many bottles could 10 such machine

450

1800

2700

1080

rs.1200 divided among p, q and r. p gets half of the total amount received by q and r. q gets one-third of the total amount received by p and r. find the amount received by r?

rs.1200 divided among p, q and r. p gets half of the total amount received by q and r. q gets one-third of the total amount received by p and r.

rs.300

rs.500

rs.400

rs.600

the cross-section of a cannel is a trapezium in shapif the cannel is 10 m wide at the top and 6 m wide at the bottom and the area of cross-section is 640 sq m, the depth of cannel is---------?

the cross-section of a cannel is a trapezium in shapif the cannel is 10 m wide at the top and 6 m wide at the bottom and the area of cross-section is 64

20 m

40 m

80 m

60 m

the cost of type 1 rice is rs. 15 per kg and type 2 rice is rs. 20 per kg. if both type 1 and type 2 are mixed in the ratio of 2 : 3, then the price per kg of the mixed variety of rice is:-------?

the cost of type 1 rice is rs. 15 per kg and type 2 rice is rs. 20 per kg.

rs. 18

0.5

rs. 19.50

rs. 19

the cost of 10 kg of apples is equal to the cost of 24 kg of ricthe cost of 6 kg of flour equals the cost of 2 kg of ricthe cost of each kg of flour is rs.20.50. find the total cost of 4 kg of apples, 3 kg of rice and 5 kg of flour?

the cost of 10 kg of apples is equal to the cost of 24 kg of ricthe cost of 6 kg of flour equals the cost of 2 kg of ricthe cost of each kg of flour is

rs.901.60

rs.877.40

rs.815.20

rs.849.40

10th-class-mcqs-all-subjects9th-class-mcqs-all-subjects11th-class-mcqs-past-papers12th-class-macqs-past-paperscss-islamiat-past-papers-mcqsnts-online-test-preparation